Upit ambasade Turske u vezi propisa i standarda

Pitanje - 02.12.2014.

 

Ambasadu Turske interesuje u kojoj je fazi usklađivanje tehničkih propisa i standarda sa EU i kojim institucijama se mogu obratiti i koje web stranice posjetiti zainteresovane turske kompanije.

 

Odgovor:

Vezano za vaš upit možemo Vam odgovoriti slijedeće:
1. U skladu sa postojećim propisima u Bosni i Hercegovini, kontrola proizvoda se vrši pri uvozu, u vanjskotrgovinskom prometu, i nakon stavljanja proizvoda na tržište Bosne i Hercegovine. Proizvodi koji podliježu kontroli pri uvozu su navedeni u Objedinjenom spisku roba koje podliježu kontroli nadležnih inspekcijskih organa (prečišćeni tekst) od 15.04.2014.godine, koji je dostupan na Internet stranici Uprave za indirektno-neizravno oporezivanje BiH www.uino.gov.ba. Prema informacijama koje smo dobili od inspekcijskih organa, tržišne inspekcije entiteta i Brčko distrikta BiH od 23.04.2014.godine ne vrše kontrolu neprehrambenih proizvoda u vanjskotrgovinskom prometu.
2. Nadzor neprehrambenih potrošačkih proizvoda, s aspekta kontrole sigurnosti, na tržištu Bosne i Hercegovine provode: Agencija za nadzor nad tržištem BiH i nadležne tržišne, zdravstvene i sanitarne inspekcije Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta BiH. Neprehrambeni potrošački proizvodi su obuhvaćeni Zakonom o općoj sigurnosti proizvoda (“SI. gl. BiH“, broj 102/09), Zakonom
0 tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju usklađenosti (“SI. gl. BiH“, broj 45/04), podzakonskim aktima donesenim na osnovu ovih zakona i drugim posebnim propisima.
Nadzor ostalih skupina proizvoda na tržištu Bosne i Hercegovine provode različiti nadležni organi i institucije na različitim administrativnim razinama u Bosni i Hercegovini sukladno njihovim zakonskim
1 ustavnim nadležnostima.
3. Agencija ne raspolaže sa informacijama o broju kontrola na carini i skupinama proizvoda koji se kontroliraju. Također, Agencija nema saznanja da lije donesen zakon o inspekciji roba prije otpreme (PSI). Za ova pitanja molimo da se obratite Upravi za indirektno-neizravno oporezivanje BiH.
4. Na razini Bosne i Hercegovine, do sada je u formi Naredbi preuzeto slijedećih sedam direktiva Novog pristupa: direktiva o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu unutar određenih naponskih granica br. 2006/95/EZ, direktiva o elektromagnetnoj kompatibilnosti br. 2004/108/EZ, direktiva o sigurnosti mašina br. 98/37/EZ, direktiva o liftovima br. 95/16/EZ, direktiva o osobnoj zaštitnoj opremi br. 89/686/EZ, direktiva o opremi pod tlakom br. 97/23/EZ i direktiva o neautomatskim vagama br. 2009/23/EZ. Više informacija po ovom pitanju možete dobiti od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH koje je nosilac aktivnosti na preuzimanju direktiva Novog pristupa u zakonodavstvo BiH na razini države.
Odredbe direktive o građevinskim proizvodima br. 89/106/EEZ su većim dijelom preuzete kroz dva odvojena zakona o građevinskim proizvodima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

Po pitanju usklađivanja zakonodavstva, u Republici Srpskoj doneseni su slijedeći propisi:
- U oblasti koja regulira tehničke propise i standarde, donesen je Zakon o tehničkim propisima („S1. gl. RS“, broj 98/13). Zakonom je izvršeno usklađivanje sa sljedećim propisima EU: Uredbom (EZ) br. 764/2008, Uredbom (EZ) br. 765/2008, Odlukom (EZ) br. 768/2008 te direktivom br.98/34/EZ,
- Uredba o provođenju ocjenjivanja usaglašenosti i načinu imenovanja tijela za ocjenjivanje usaglašenosti proizvoda ("SI. gl. Republike Srpske“, broj 117/13), kojom je izvršeno usklađivanje sa Uredbom (EZ) br. 765/2008 i Odlukom (EZ) br. 768/2008,
- Pravilnik o elektromagnetnoj kompatibilnosti („S1. gl. Republike Srpske“, broj 102/14), kojim je preuzeta direktiva br. 2004/108/EZ,
-    Pravilnik    o bezbjednosti mašina („S1. gl. Republike Srpske“, broj 103/14), kojim je preuzeta
direktiva br. 2006/42/EZ,
-    Pravilnik    o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu u okviru određenih granica napona    (u
proceduri    objavljivanja u SI. gl. Republike Srpske), kojim je preuzeta direktiva br. 2006/95/EZ,
-    Pravilnik    o ličnoj zaštitnoj opremi (u proceduri objavljivanja u SI. gl. Republike Srpske), kojim    je
vršeno preuzimanje direktiva br. 89/686/EEZ.
U Republici Srpskoj, u narednoj godini očekuje se donošenje i drugih tehničkih propisa koji će regulirati jednostavne posude pod pritiskom, aparate koji sagorijevaju gasovita goriva, nove vrelovodne kotlove sa ložištem za tečna i gasovita goriva i zahtjevi za efikasnošću, uređaje i zaštitne sisteme namijenjene upotrebi u potencijalno eksplozivnim sredinama, opremu pod pritiskom, prenosivu opremu pod pritiskom, energetsku efikasnosti pri upotrebi električnih frižidera za domaćinstvo i rashladnih uređaja, opremu koja se koristi na otvorenom prostoru i emisiju buke, tehničke zahtjeve žičara za prevoz ljudi, mjerne instrumente, neautomatske vage, bezbjednost igračaka.
U pogledu usvajanja standarda, Institut za standardizaciju BiH koordinira svoje aktivnosti u najvećoj mogućoj mjeri sa nadležnim državnim ministarstvima kako bi pratio razvoj tehničkih propisa sa svojim aktivnostima u području standardizacije. Institut za standardizaciju BiH ima ključnu ulogu u procesu usvajanja evropskih harmoniziranih standarda koji prate direktive Novog pristupa. Do sada je Institut usvojio 94% harmoniziranih standarda kao BAS (bosanskohercegovačkih) standarda.
5.    Za informacije o tehničkim propisima, standardima i pitanjima koja se odnose na ocjenjivanje usklađenosti možemo vam preporučiti slijedeće institucije i njihove Internet adrese:
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (www.mvteo.gov.ba)
Direkcija za europske integracije BiH (www.dei.gov.ba)
Institut za standardizaciju BiH (www.bas.gov.ba)
Institut za akreditiranje BiH (www.bata.gov.ba)
Institut za mieritelistvo BiH ( www.met.gov.ba)
Republički zavod za standardizaciju i metrologiju Republike Srpske (www.rzsm.org)
- Zavod za mjeriteljstvo Federacije BiH (www.fineri.gov.ba)
- Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH (www.almbih.gov.ba)
Vanjskotrgovinska komora BiH (www.komorabih.ba).
Mišljenje navedeno u ovom dopisu služi isključivo za informiranje i nije pravno obvezujuće.
Stojimo Vam na raspolaganju za sva eventualna pitanja i nejasnoće.
S poštovanjem,