Deklarisanje roka trajanja sanitara i deterdženata

Pitanje - 17.11.2014.

Da li na deklaracijama sredstava kao što su deterdženti, sredstva za čišćenje kupaonica, stakla, drvenog namještaja ili odčepljivanja odvoda mora biti naznačen pored datuma proizvodnje i rok trajanja sredstava? Radi se o deklaracijama gdje proizvođač nije stavio rok trajanja sredstva jer se smatra neograničenim.

Molim vas za brz odgovor.

 

Odgovor:

Na temelju Vašeg upita od 6. 11. 2014. godine, obavještavamo Vas da je deklarisanje proizvoda koji se stavljaju u promet u BiH obuhvaćeno sljedećim propisima:
1. U Zakonu o zaštiti potrošača u BiH („Službeni glasnik BiH“, broj 25/06, član 23. stav 5) i Zakonu o zaštiti potrošača u RS („Službeni glasnik RS“, broj 6/12, član 33. stav 3) se navodi između ostalog da deklaracija mora da sadrži i minimalni rok trajanja proizvoda.
2. Zakonom o predmetima opšte upotrebe („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj 50/10) propisano je da predmet opšte upotrebe koji se stavlјa na tržište u Republici mora imati deklaraciju. Prema članu 9. j) smatra se da predmet opšte upotrebe nije bezbjedan ako nema deklaraciju ili mu je istekao rok upotrebe označen na deklaraciji i onaj koji nema podatke o roku upotrebe, a radi se o proizvodu za koji je to izričito propisano.
3. Odredbom člana 3. Zakona o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opće upotrebe („Službeni list RBiH“, br. 2/92 i 13/94) propisano je da se pod predmetima opšte upotrebe, između ostalog, podrazumijevaju i sredstva za održavanje čistoće. Odredbom člana 6. stav 1. navedenog zakona propisano je da se higijenski neispravnim smatraju i namirnice, odnosno predmeti opšte upotrebe kojima je istekao rok upotrebe označen u deklaraciji, ili im nedostaje deklaracija, ili se iz deklaracije ne može utvrditi rok upotrebe, ako se u promet stavljaju u originalnom pakovanju.
4. Pravilnik o uvjetima u pogledu zdravstvene ispravnosti predmeta opće upotrebe koji se mogu stavljati u promet („Službeni list R BiH“, br. 2/92 i 13/94 i "Službene novine Federacije BiH", br. 36/05 i 35/13) ne zahtijeva striktno navođenje roka upotrebe za deterdžente, ali ga ni ne zabranjuje. Kao i propisi o zaštiti potrošača, propisuje obavezu isticanja bitnih informacija na deklaraciji. Ukoliko je to važno u skladu sa prirodom proizvoda, potrebno je navesti i rok trajanja. Što ste tiče uobičajenog roka upotrebe, on za deterdžente nije propisan. Njega treba da odredi proizvođač u skladu sa osobinama proizvoda. Npr. rok nakon koga proizvod nije više efikasan, ili dolazi do fizičke promjene (razdvajanje faza, stvaranje grudvica i sl.). Ne mora se uvijek raditi o kvarenju koje za sobom povlači štetnost proizvoda nakon propisanog roka. Dakle, rok upotrebe je proizvođačka garancija da će proizvod biti ispravan, efikasan i propisanih organoleptičkih osobina, a u skladu sa proizvođačkom specifikacijom. Možda je u ovom slučaju bolje koristiti formulaciju „Najbolje upotrijebiti do...“ jer ona ne ograničava upotrebu nakon navedenog roka. „Upotrijebiti do...“ ipak znači da nakon propisanog roka proizvod nije upotrebljiv. Ukoliko je potrebno, navodi se i da li se navedeni rok odnosi na zatvoren ili otvoren proizvod (npr. „otvoreno iskoristiti u roku od 7 dana“ i sl.), ukoliko se smatra da kontakt sa vazduhom može da utiče na kvalitet proizvoda. Takođe, potrebno je propisati uslove skladištenja ako i oni utiču na kvalitet (npr. „Čuvati na hladnom i tamnom mjestu“).
Mišljenje navedeno u ovom dopisu služi isključivo za informiranje i nije pravno obavezujuće.
S poštovanjem,