Стање и односи у области стандардизације

Стандардизација је један од основних стубова инфраструктуре квалитета, а примјена стандарда је основни услов за слободан проток роба, односно уклањање техничких баријера у трговини.

Јединствен систем стандардизације у Босни и Херцеговини уређен је законима Босне и Херцеговине и Републике Српске.

У Закону о стандардизацији Босне и Херцеговине разграничене су надлежности државне и ентитетских институција надлежних за стандардизацију. Исто тако у наведеном закону прописано је равноправно учешће оба ентитета у руковођењу Институтом за стандардизацију, у раду Савјета за стандардизацију, као и у расподјели и раду техничких комитета. Међутим, Република Српска до данас у довољној мјери не учествује у раду наведених тијела.

Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине (Институт) је основан према Закону о оснивању Института за стандардизацију Босне и Херцеговине ("Службени гласник Босне и Херцеговине ", број 44/04) и његово сједиште је у Источном Сарајеву. Институт је промјенио статус у самосталну управну организацију према Закону о измјенама и допунама Закона о министарствима и другим органима Босне и Херцеговине  ("Службени гласник Босне и Херцеговине ", број 103/09).

Институт предлаже стратегију стандардизације у Босни и Херцеговини, припрема и публикује босанскохерцеговачке стандарде, заступа и представља Босну и Херцеговину у међународним, европским и другим организацијама за стандардизацију, те обавља послове који произилазе из међународних споразума и чланства у тим оранизацијама. Судјелује у припремању техничких прописа, развија и успоставља информацијски систем о стандардима Босне и Херцегоцине, организира и проводи специјалистичко образовање кадрова у подручју стандардизације. Бави се и издавачко - публицистичком дјелатношћу из подручја стандардизације.

Законом о стандардизацији Босне и Херцеговине је уређено да ентитети могу, у циљу реализације надлежности ентитета, донијети своје законе о стандардизацији и успоставити своје институције за стандардизацију. Република Српска је реализовала ту могућност и донијела Закон о стандардизацији Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", бр. 16/23) и успоставила Републички завод за стандардизацију и метрологију (Завод) за реализацију тих надлежности.

Завод пружа помоћ при имплементацији свих стандарда, те даје информације и врши едукацију свих заинтересованих страна из подручја стандардизације; доноси стандарде Републике Српске  (СРС стандарде) као покрајинске (ентитетске) стандарде; формира стандардотеку СРС, BAS и других стандарда; учествује у доношењу BAS стандарда (стандарди БиХ); обавља све друге послове из подручја стандардизације који нису у надлежности Института за стандардизацију Босне и Херцеговине.

Федерација Босне и Херцеговине се није опредјелила за доношење закона и успостављање своје институције за стандардизацију.

Усглашавање интереса оба ентитета у области стандардизације врши се путем Савјета за стандардизацију (Савјет) који је конституисан одржавањем прве сједнице Савјета 28.04.2009. године у просторијама Института за стандардизацију Босне и Херцеговине и чини га 25 чланова из оба ентитета. Чланови Савјета кандидују се из реда истакнутих стручњака из различитих грана стандардизације. У вршењу својих надлежности Савјет поступа у складу са Законом о стандардизацији Босне и Херцеговине и другим законима који се односе на дјелокруг рада Савјета као и одредбама Пословника о раду.

Сарадња Завода са Институтом од његовог оснивања до данас, је унапређена. Обезбијеђен је приступ Завода бази Института о статусу BAS и EN стандарда тј. праћење стања хармонизованих стандарда који прате директиве новог приступа. Институт бесплатно доставља Заводу нове бројеве Гласника Института у папирном облику.