Стандардизација је један од основних стубова инфраструктуре квалитета, а примјена стандарда је основни услов за слободан проток роба, односно уклањање техничких баријера у трговини.
Систем стандардизације у Босни и Херцеговини уређен је законима о стандардизацији на нивоу Босне и Херцеговине и Републике Српске.
Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине основан је према Закону о оснивању Института за стандардизацију Босне и Херцеговине ("Службени гласник Босне и Херцеговине ", број 44/04) и његово сједиште је у Источном Сарајеву.
Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине припрема и публикује босанскохерцеговачке стандарде, заступа и представља Босну и Херцеговину у међународним, европским и другим организацијама за стандардизацију, предлаже стартегију стандардизације у Босни и Херцеговини, те обавља послове који произилазе из међународних споразума и чланства у тим оранизацијама. Судјелује у припремању техничких прописа, развија и успоставља информациони систем о стандардима Босне и Херцегоцине, организира и проводи специјалистичко образовање кадрова у подручју стандардизације. Бави се и издавачко - публицистичком дјелатношћу из подручја стандардизације.
Законом о стандардизацији Босне и Херцеговине дефинисано је да ентитети могу, у циљу реализације надлежности ентитета, донијети своје законе о стандардизацији и успоставити своје институције за стандардизацију. У складу са Законом о стандардизацији Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 16/23) надлежна институција за стандардизацију у Републици Српској је Републички завод за стандардизацију и метрологију.
Републички завод за стандардизацију и метрологију је надлежан за: доношење СРС стандарда, промоцију стандарда и стандардизације; пружање помоћи при имплементацији свих стандарда; давање информација и едукација свих заинтересованих страна из подручја стандардизације; одржавање стандардотеке JUS, SRPS, BAS и других стандарда; учествује у припремању и доношењу BAS стандарда (стандарди Босне и Херцеговине) и обавља све друге послове из подручја стандардизације који нису у надлежности Института за стандардизацију Босне и Херцеговине.
Федерација Босне и Херцеговине се није опредјелила за доношење закона и успостављање своје институције за стандардизацију.
У циљу унапређења сарадње, Републички завод за стандардизацију и метрологију и Институт за стандардизацију Босне и Херцеговине, су потписали:
- Споразум о сарадњи у области стандардизације (број 05/3.00/39-341/11 од 12.07.2011. године)
- Анекс 1 Споразума о сарадњи у области стандардизације (05/3.00/39-341-1/11 од 11.12.2023. године)
Такође, путем Инфоцентра Републичког завода за стандардизацију и метрологију за преглед BAS стандарда, омогућен је преглед свих BAS стандарда, уз претходну најаву и достављање списка BAS стандарда за преглед.