Дирекција за мјере и драгоцјене метале (ДМДМ) - Одељење за драгоцјене метале одржала је семинар-обуку у периоду од 08. до 10.12.2010. године у Београду из области испитивања предмета од драгоцјених метала.
Наведени семинар-обука је намијењен за запослене у Одјељењу за драгоцjене метале и Одсјеке за контролу и надзор Београд , Зрењенин, Ниш ,Крушевац, Нови Сад и Суботица који раде (или који ће радити) на испитивањима предмета од драгоцјених метала.
Семинар је одржан према следећем распореду:
1. дан
- Област драгоцјених метала у Дирекцији за мјере и драгоцене метале
Гордана Ђорђевић, начелник
- XРФ- Рендгенска спектрометријска анализа драгоцјених метала
Јасмина Јовић, метролог
- Квантитативне хемијске анализе злата и сребра, односно њихових легура
Данка Павловић, метролог
- Мејрна несигурност, теорија и примјена у области драгоцјених метала
Јасмина Јовић, метролог
- Уређај за ласерско жигосање
Нада Лекић, метролог
2. i 3. дан
- демонстрација рада на XRF уређају
- демонстрација квантитативне хемијске анализе узорка злата методом купелације и
- квантитативне хемијске анализе узорка сребра методом потенциометријске титрације
и Волхардовом методом.
Практичне демонстрације су одвијале у двије независне групе.
Програм за испитивање драгоцјених метала проведен је у Лабораторији за драгоцјене метале ДМДМ - Београд у практичном раду испитивања различитих узорака (углавном различите легуре злата и сребра) при чему су учесници имали могућност личног
испитивања и мјерења уз помоћ демонстратора.
Након завршеног практичног рада , учесници имали могућност да дискутују о методама испитивања, начину и успоређивању мјерења различитих мјерних метода.
Циљ семинара је био да се запослени обуче за рад на набављеним уређајима за Лабораторију за драгоцјене метале и то на ХRF-спектрометру, уређају за ласерско означавање предмета од драгоцјених метала и титратору за потенциометријско одређивање садржаја сребра у легурама и савлађивању метода: испитивања злата (степена финоће) купелацијом према ISO 11426:1997 и одређивање садржаја сребра (степена финоће) потенциометријском методом према ISO 13756 и модификованом Волхардовом методом.
Испред Републичког завода за стандардизацију и метрологију Бања Лука, Семинар-обуци је присуствовала Дубравка Пецаљ дипл. инг.