Свјетски дан метрологије - 20 мај

Метрологија је наука о мјерењу. Она се бави јединицама и њиховим еталонима, мјерилима и мјерењима и обухвата све теоријске и практичне проблеме који се односе на мјерења без обзира на њихову тачност. Метрологија такође обухвата одређивање физичких константи и својства материјала и материје.

Метрологија се може посматрати и у зависности од физичке величине коју разматра, као метрологија дужине, метрологија времена, метрологија температуре и слично, или према области примјене, као техничка метрологија, астрономска метрологија, медицинска метрологија и сл.

Међународни дан метрологије установљен је као 20. мај . Тога дана 1875. године  17 држава је основало Међународни биро за мјере и тегове и усвојило „Метарску конвенцију“  којом су метар и килограм прихваћени за међународне мјере.
Конвенција даје основу за свјетски кохерентан мјерни систем и представља оквир за глобалну сарадњу у науци мјерења, као и у њеној индустријској, комерцијалној и друштвеној примјени. Првобитни циљ Метарске конвенције – „свјетско јединство мјерења“- остаје важан и данас, као што је то било у 1875. години.

 

Тема изабрана за 2013. годину је „Мјерења у свакодневном животу“. Изненађујуће је колико се свакодневно сусрећемо са мјерењем, као што је то нпр. провјера времена, куповина хране или производа, пуњење возила горивом или провјера крвног притиска.

Ове, као и безброј других активности у свакодневном животу, захтијевају мјерења једне или друге врсте. Ипак, прецизна мјерења се данас подразумијевају. Није изненађујуће, да већина људи није ни свјесна да се у позадини налази свјетска заједница специјализована у метрологији, науци о мјерењима, пазећи да све то функционише. Све зависи од тога да ова заједница ради свој посао, а ради га добро.

Широм свијета, национални метролошки институти, заводи и остале институције које се баве метрологијом, стално унапређују науку мјерења развојем и потврђивањем нових мјерних техника на сваком нивоу сложености. Они такође учествују у поређењима која координира Међународни биро за тегове и мјере (BIPМ), како би се обезбиједила поузданост резултата мјерења широм свијета.

Многа мјерила се верификују на основу закона или подлијежу контроли према прописима, нпр. ваге које се користе за мјерење робе у продавници, мјерила загађености животне средине или бројила која се користе за наплату потрошње електричне енергије. Међународна организација за законску метрологију (ОIML) доноси међународне препоруке, чији је циљ да се ускладе и хармонизују захтјеви за све типове мјерила широм свијета.
Свјетски дан метрологије признаје и прославља допринос свих запослених у међувладиним и државним организацијама, који раде на развоју метрологије, током цијеле године за добробит свих људи.